
Rodzaje psychoterapii
Pisząc o rodzajach psychoterapii warto wskazać, że istnieją różne nurty terapeutyczne. Nurt to wybrana ścieżka, na podstawie której terapeuta pomaga pacjentowi, stosując sposoby działania, związane z danym kierunkiem. Nurt terapeutyczny wybiera się po ukończeniu pięcioletnich studiów psychologicznych, kontynuując naukę w czteroletniej szkole psychoterapii. Oprócz nurtu, istnieją także różne rodzaje terapii, skierowane do konkretnych grup osób, lub rozwiązujące konkretne problemy.
Może to być na przykład:
- psychoterapia indywidualna
- terapia grupowa
- terapia par i małżeńska
- terapia uzależnień
Oprócz tego, innego rodzaju metody stosuje się w nerwicach czy PTSD, a inne na przykład w przypadku problemów w związku. Terapia Gestalt Wrocław jest świetnym wyborem dla osób szukających holistycznego podejścia do swojego zdrowia psychicznego.

Ja pracuję w nurcie gestalt. Czym charakteryzuje się terapia tego rodzaju? Przede wszystkim jest to nurt holistyczny, patrzący na daną osobę w sposób kompleksowy. Oznacza to, że oprócz analizowania myśli i stanów pacjenta, terapeuta zwraca także uwagę na jego stan „tu i teraz”. Ważne są odczucia z ciała i ogólny dobrostan.
Terapia indywidualna we Wrocławiu, jaką oferuję, jest dostosowana do Twoich potrzeb.
Terapia Gestalt może być zarówno długoterminowym procesem, jak i krótkoterminowym wsparciem psychologicznym, w zależności od potrzeb i trudności klienta. Decyzja o jej zakończeniu powinna być omawiana z terapeutą, ponieważ stanowi istotny etap, który warto przejść świadomie i w odpowiednim momencie. Współpraca w tym nurcie pozwala na indywidualne tempo pracy oraz elastyczne dostosowanie procesu do aktualnych potrzeb klienta.
Gabinet psychoterapii Wrocław – Kiedy
i dlaczego warto sięgnąć po pomoc?
Jeśli odczuwasz stres i niepokój, nie możesz spać lub masz problemy w relacjach, koniecznie powinieneś udać się na wizytę. Kryzysowe sytuacje sprawiają, że nie myślimy trzeźwo. Często w okresie wzmożonego niepokoju podejmujemy decyzje, które są irracjonalne, i mogą wpłynąć na nasze życie w perspektywie długoterminowej.
Do psychologa warto udać się także, jeśli odczuwamy obniżony nastrój przez dłuższy czas. W takiej sytuacji warto sobie pomóc, zanim jakość naszego życia pogorszy się znacząco.
Pierwsza wizyta w gabinecie psychoterapii – czego możesz się spodziewać?
Wizyta u psychologa to czas, podczas którego masz przestrzeń na to, żeby opowiedzieć o swoich lękach i opisać sytuacje, które są dla Ciebie trudne. Sesja jest dla Ciebie, więc, zgodnie z powszechną opinią, psycholog mówi w gabinecie mniej niż pacjent – jednak dobry terapeuta będzie odpowiadał na to, co mówisz i odpowiednio to interpretował.
Pierwsza sesja to czas, żeby się poznać. Powiedz z czym przychodzisz i co jest dla Ciebie obecnie trudne. Naturalne jest, że na pierwszym spotkaniu nie będziesz mówić o wszystkim. Daj sobie czas – jesteś w dobrych rękach. To zadanie psychologa, żeby do Ciebie dotrzeć i dobrać odpowiednie leczenie tak, by pomóc Ci funkcjonować lepiej.